Mgr. Romana Štefíková

Dovoľte mi aby som sa vám predstavila. Volám sa Mgr. Romana Štefíková. Som len obyčajný človek s veľkou láskou ku kreatívnej tvorbe a aktivitám. Som úspešnou absolventkou súkromných výtvarných hodín od BEAUTFUL ART gallery.

Kresleniu, maľovaniu, ale taktiež aj rôznym ručným prácam sa venujem už od čias na základnej škole. Moja tvorba začala prekresľovaním rôznych postavičiek z nálepiek, kariet, kníh atď. Počas štúdia na základnej škole ma usmerňovala učiteľka na hodinách výtvarnej výchovy a zvyšok času som si kreslila a maľovala vo voľnom čase. Bolo to príjemné kreslenie mojich obľúbených postáv, z rôznych fantazijných príbehov. Na strednej škole moja tvorba od prekreslovania obrázkov prešla, do vlastných kresieb, malieb a nakoniec aj k tvorbe cosplaya. Bol to pre mňa ideálny spôsob ako si odpočinúť a uniknúť z reality. Tvorbe som sa nevenovala už len vo voľnom čase, ale aj na výtvarnom krúžku, kde som sa pripravovala na talentové skúšky, na vysokú školu. Na vysokej škole som študovala odbor učiteľstvo v kombinácii predmetov: výtvarné umenie a psychológia. Tam som získala najviac praktických skúseností a zručností, ktoré už boli viac odborného charakteru. Po štúdiu na vysokej škole som sa prihlásila na kurz a tvorila pod vedením umelca Didier Le Mar © na výtvarných hodinách od BEAUTIFUL ART gallery.
Didier Le Mar © mi pomáhal zdokonaľovať techniky, ktoré mi otvorili priestor pre moju vlastnú aktívnu tvorbu.

Moja tvorba zahŕňa rôzne techniky. Z klasických to je kresba ceruzkou, uhlíkom, maľba akrylom, akvarelom a taktiež mám v obľube perokresbu a maľbu tušom. Okrem týchto techník, som do niektorých obrazov zakomponovala aj ornamenty, vytvorené tavnou pištoľou, ktoré boli následne vytieňované akrylom. Okrem obrazov moja tvorba zahŕňa aj výrobu cosplaya. Termín “cosplay” je zložený zo slov “costume” a “play” čo v preklade znamená “kostýmová hra”. Ide o výrobu kostýmu na postavu, ktorá pochádza z filmu, seriálu, anime, hry atď. Následne človek, ktorý si vytvoril tento kostým si ho oblečie a potom stvárňuje danú postavu, ktorú si vybral.Výroba takéhoto kostýmu zahŕňa veľa rôznych činností a techník. Od kreslenia návrhov, cez konštrukciu odevu, alebo brnenia až po modelovanie a farbenie. Taktiež sa uplatňuje pri ňom aj úprava parochní, účesov,líčenií, podľa výberu stvárňovanej postavy. Poslednou fázou pri cosplayi je, samotné nosenie kostýmu, herecké stvárnenie postavy na rôznych podujatiach a súťažiach pre takúto tvorbu určených.

Prečo tvorím? Pre mňa je to ten najlepší spôsob ako sa podeliť o svoj fantazijný vnútorný svet s okolím. Rada svoju vlastnú realitu a skutočnosť oživujem a spestrujem fantazijnými nápadmi a podnetmi. Pri tvorbe obrazov sa snažím vyvolať rôzne emócie a dať tak možnosť divákovy ponoriť sa do neznámeho sveta. Pri cosplayi to je možnosť priviesť k životu postavy, ktoré žijú len vo vymyslených príbehoch. Inšpiráciu čerpám z rôznych podnetov. Záleží len od toho, ako som aktuálne tvorivo naladená a čo ma vtedy láka. Popri tvorbe veľmi rada počúvam rôzne štýly hudby. Výber prispôsobujem druhu tvorby. Keď pracujem na niečom fantazíjneho charakteru, tak rada počúvam soundtracky z filmov, seriálov alebo dobovú hudbu. Ak tvorím cosplay, tak veľmi rada počúvam hudbu typickú pre hráčov hier, napríklad elektronickú hudbu, NCS, Alan Walker atď... Taktiež aj tvrdšiu hudbu akou je napr. metal a hardrock. Najlepšie sa mi počúva hudba, ktorá pochádza priamo z filmu, seriálu alebo anime, z ktorého stvárňujem danú postavu. Počas počúvania a tvorby sa tak ešte viac stotožňujem s kresbou, maľbou ktorú tvorím alebo danou postavou, ktorú privádzam k životu.

K.S.V.B.A Vám ponúka  zaujímavý rozhovor s Mgr. Romanou Štefíkovou ktorý nájdete práve tu: https://beautifulartgrandgallery.com/clanky/41-romana-stefikova-zboznujem-cosplay-pre-jeho-rozmanitost-a-tvorivu-hravost

 

 

Copyright © 2021 K.S.V.B.A. www.ksvba.sk

 

 

 

 

 

 KLUB SLOVENSKÝCH VÝTVARNÍKOV BEAUTIFUL ART

Web: www.ksvba.sk

Instagram: ksvba.sk

E-mail: ksvba@gmail.com

Tel.: 0944033123, 0904 333 202

© Klub Slovenských výtvarníkov Beautiful Art 2021. Všetky práva na texty a foto materiál uvedené na tejto stránke sú výhradným duševným a autorským vlastníctvom Didier Le Mar © a spoločnosti BEAUTIFUL ART s.r.o. .